Aplikace

Na následujících odkazech naleznete samostatné PDF soubory, na kterých naleznete konkrétní použití (aplikaci) lesnicko-typologického klasifikačního systému v lesnickém provozu. Je to zejména  hospodářská úprava lesů a hospodářská doporučení, ale i problematika zalesňování nelesních-zemědělských ploch.

 

Cílové hospodářské soubory

Jednotky lesnické typologie jsou podkladem pro vymezení cílových hospodářských (stanovištních) souborů (CHS), což je zakotveno ve vyhlášce č. 298/2018 Sb. Toto vymezení je znázorněno na obrázcích a tabulkách - viz:

Rámcové vymezení cílových hospodářských souborů podle SLT a základní hospodářská doporučení - podle vyhl. 298/2018 Sb

Přehledná barevná tabulka minimálních a doporučených podílů MZD.

Přehledné zařazení MZD, základních a přípravných dřevin podle typologické jednotky - upravená příloha 2 vyhl. 298/2018 Sb.

Podrobný přehled zařazení základních, přípravných dřevin a MZD a doporučených cílových dřevinných skladeb (CDS)  podle lesních typů jak vyplývá z vyhl. 298/2018 Sb. (příloha 2) v tabulce platné od r. 2019.

Doporučené cílové dřevinné skladby - členění podle vyhl. 298/2018 Sb.

 

Rámcové vymezení cílových hospodářských souborů podle SLT - podle staré vyhl. 83/1996 Sb.

Rámcové vymezení cílových hospodářských souborů podle SLT s typologickým rozkladem a s přirozenou dřevinnou skladbou - podle staré vyhl. 83/1996 Sb.

Hospodářká doporučení podle cílových hospodářských souborů a podsouborů - rozpracování příloh č. 2.3 a 4 staré vyhlášky č. 83/1996 Sb. z hlediska přirozené a cílové dřevinné skladby, porostních typů, obmýtí, obnovní doby a hospodářského způsobu.

Na vymezení cílových hospodářských (stanovištních) souborů navazují v oblastních plánech rozvoje lesů (OPRL) tzv. základní hospodářská doporučení podle CHS a HS a tedy  ve vazbě na jednotky lesnické typologie. Zde je přehled základních hospodářských doporučení ze všech OPRL 1 v PLO 1-41 (podle staré vyhl. 83/1996 Sb.):

"Základní hospodářská doporučení podle CHS a HS v OPRL1-41", k tomu "Přehled PLO"

Na lesnických typologických mapách ve správě LČR s.p. byly do r. 2018 používány podsoubory lesních typů (PLT), k čemuž je zde vyvěšen následující materiál:

(1) Číselník převodu LT_PLT, (2) Přehled všech PLT s vazbou na MZD, (3) Metodika členění a tvorby PLT.


Typy vývoje lesa

Vedle převládající metody hospodářské úpravy lesů věkových stupńů se u nás používá dále tzv. metoda provozní inventarizace, která se používá při tvorbě lesních (hospodářských -> managementových) plánů v národních parcích, kde lesy spravuje MŽP. V této metodě se z lesnické typologie agregují tzv. typy vývoje lesa, jež jsou základní plánovací jednotkou. V současnosti lesní "hospodářský" plán metodou provozní inventarizace a tedy prostřednictvím "typů vývoje lesa" mají zpracovány lesy všechny naše národní parky. Problematiku typů vývoje lesa (TVL) a porovnání s cílovými hospodářskými soubory (CHS) a tabulku základního členění TVL podle LT přibližuje článek:

"Cílový hospodářský soubor versus typ vývoje lesa"


Problematika zalesňování nelesních-zemědělských ploch je řešena poměrně rozsáhle v publikaci:

Vacek, S. – Simon, J. et al. (2009): Zakládání a stabilizace lesních porostů na bývalých zemědělských a degradovaných půdách. Lesnická práce, s.r.o., Kostelec n. Č. l, 784 s

Lesnicko typologické vymezení zalesňovaných zemědělských a jiných nelesních půd a stručné shrnutí celé problematiky jsou pak v dokumentech:

Typologické členění zalesňovaných lokalit a výběr dřevin

Zalesňování nelesních půd v praxi

© 2025 CZU, made by webdesign studio EpaX